Yardım

Siparişimi Nasıl Verebilirim?

Siparişinizi internet sitemiz üzerinden veya telefon ile verebilirsiniz.

Online sipariş vermek için lütfen site üzerindeki ilgili butonu tıklayın ve adımları takip edin.

Adım 1 – Ürün seçimi

İstediğiniz ürün tipini seçin. Akrilik, fotoblok, dekota veya alüminyum kompozit panel.

h2>Adım 2 – Fotoğrafınızı yükleyin

Fotoğrafınızı bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan sitemize yükleyebilirsiniz. Yükleme bağlantı hızına göre birkaç saniye ile birkaç dakikada yüklenecektir. Fotoğrafınız yüklendiğinde bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bir sonraki adıma geçmeden önce, fotoğrafınızın siyah beyaz veya orijinal renkli basımını isteyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızda orijinale sadık kalınarak kırmızı göz giderme, renk ve ton ayarı gibi küçük düzeltmeler yapılacaktır.

Adım 3 – Boyut seçin

Fotoğrafınızın en-boy oranına göre lütfen ilgili boyutu ve ebatları seçin. Fotoğrafınızın seçtiğiniz boyutta basımı mümkün olmadığında tarafınıza uygun boyutlar ile ilgili bilgi maili gönderilecektir.

Adım 4 – Ödeme

Ödemeleriniz şimdilik yalnızca banka havalesi ile kabul edebiliyoruz. Ödeme yapıldıktan sonra tarafınıza ödemenin alındığına dair bilgi maili gönderilecektir.

Sipariş vermede güçlük çekerseniz, lütfen telefon veya mail ile bize ulaşınız. Sizlere yardımcı olmaktan mutlu olacağız.

Siparişinizi tamamladıktan ve ödeme yaptıktan sonra ürün durumu ile ilgili olarak düzenli olarak mail yolu ile bilgilendirileceksiniz.

Ödemeyi Nasıl Yapacağım?

Ödemenizi aşağıdaki IBAN numarasına bağlı hesaba gönderebilirsiniz:

IBAN: TR81 0006 7010 0000 0092 1322 47

Ödemeleriniz şimdilik yalnızca banka havalesi ile kabul edebiliyoruz. Ödeme yapıldıktan sonra tarafınıza ödemenin alındığına dair bilgi maili gönderilecektir.

Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Akrilik

Akrilik; fotoğraf, sanat eseri, reklamaj; veya herhangi bir görseli asılı olarak sergilemenin modern yoludur.

Kanvas ve çerçeveli fotoğraf baskısına alternatif, kaliteli ve estetik bir çözümdür.

Ürünlerimiz 3 mm akrilik arkasına yüksek çözünürlükte basılmakta, koruyucu olarak arkasına 3mm PVC levha yapıştırılmakta ve askı aparatı yerleştirilmektedir.

Dekota

PVC levhadır. Baskılarımız, 5 mm kalınlığında kaliteli dekota üzerine doğrudan yüksek çözünürlükle yapılmaktadır. Ürünün arka yüzüne askı aparatı yapıltırılmaktadır.

Fotoblok

5 mm kalınlığında fotoblok üzerine yüksek kalitede doğrudan baskı yapıyoruz. Folyo laminasyon yapmadığımız için baskı daha kalıcı olmaktadır. Kenarlardan kalkma olmaz, renkler daha doğru ve daha canlıdır.

Alüminyum Kompozit Panel

Alüminyum kompozit panel, iki alüminyum levha arasında polietilen malzemeden oluşur.

Dayanıklı bir malzemedir. Sergilerde ve bazı diğer görsel uygulamalarda fotobloğa tercih edilmektedir.

Kullandığımız iki tip panel vardır: beyaz ve fırça efektli. Fırça efektli panel gümüş rengindedir.

Özellikle fırça efektli panel üzerinde yapılan baskılarda alınan görsel etki çok farklıdır.

Ürünleri Nasıl Asarım?

Baskılarımız doğru kullanıldığı sürece yıllarca orijinal kalitesini korur. Hassas ürünlerdir; lütfen ambalajından çıkarırken ve asarken dikkatli olunuz. Özellikle akrilik ve panel baskıları asarken yüzeylerini çizmemeye ve kenarlarını çarpmamaya özen gösteriniz. Akrilik üzerindeki koruyucu filmi duvara asmadan hemen önce çıkarınız.

Ürünlerimiz, arkalarına askı aparatı, ve duvara paralel durması için destek parçaları yapıştırılmış olarak gönderilmektedir. Lütfen uygun ve sağlam monte edilmiş bir vidaya asınız.

Ürünleri Nasıl Temizlerim?

Ürün temizliğinde nemli ve hav bırakmayan bir bez kullanınız. Kimyasal temizleyici kullanmayınız. Akrilik üzerini camsil ile temizleyebilirsiniz.

Fotoğrafları/Görsellerin Baskısı Nasıl Yapılıyor?

Lütfen fotoğraf veya görseli orijinal boyutunda ve ebatlarında gönderiniz. Fotoğrafınızın/ görselinizin baskısından en iyi sonucu almak için küçük düzeltmeler yapacağız.

Herhangi bir sebepten göndermiş olduğunuz fotoğraf veya görselin baskıya uygun olmadığını veya istediğiniz boyutta baskının mümkün olmadığını görürsek sizi mail veya telefon youyla bilgilendireceğiz.

5 megapiksel ve üzeri fotoğraf makineleri veya telefonlar ile uygun ışık ve netlikte çekilen fotoğraflar baskıya uygun olmaktadır.

Gönderdiğiniz fotoğraf veya görsel, baskı tekniği nedeni ile akrilik ve panel baskıda kenarlarından çok küçük kayıplara uğrayacaktır.

Eski Fotoğraflardan Baskı Mümkün Mü?

Eski bir fotoğrafınızı yeniden farklı bir şekilde bastırmak isterseniz size yardımcı olabiliriz. Fotoğrafınızı tarayıcınız varsa 300 dpi ile tarayıp bize gönderebilirsiniz. Tarayıcınız yoksa, fotoğrafınızı bize gönderin, biz en uygun şekilde isteğinizi yerine getirelim.

Tüm baskılarımızda, yeni teknoloji UV flatbed baskı makinemizi kullanıyoruz.

Kargolama ve Teslimat Nasıl Oluyor?

Ürünlerimiz, kargo ile kendi ambalajında alıcı ödemeli olarak gönderilmektedir.

Lütfen müşterimiz olarak ürününüzü kargo firması yetkilisinden teslim alırken, kargo görevlisi önünde açarak ve kontrol ederek teslim alınız. Ürünü teslim aldığınıza dair imza attığınız andan itibaren Kargo Firmasının görevini başarıyla tamamladığı kabul edilir. Bu durumda ürüne kargo tarafından zarar verildiği gerekçesi ile yapılacak iade talepleri kabul edilmeyecektir.

İade Şartları ve Cayma Hakkı

Şirketimizde yapacağınız alışveriler Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümlerine tabidir.

Satın alınan ürünlerin iadesi ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması için lütfen müşterimiz olarak ürününüzü kargo firması yetkilisinden teslim alırken, kargo görevlisi önünde açarak ve kontrol ederek teslim alınız. Ürünü teslim aldığınıza dair imza attığınız andan itibaren Kargo Firmasının görevini başarıyla tamamladığı kabul edilir. Bu durumda ürüne kargo tarafından zarar verildiği gerekçesi ile yapılacak iade talepleri kabul edilmeyecektir.

İade işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, Müşteri, siparişi kendisine teslim edildiği anda kargo yetkilisi ile beraber gönderiyi kontrol etmeli, kargo paketinde yada üründe herhangi bir çatlama, kırılma, bozulma yada ezilme durumu varsa, ürünü teslim almadan iade etmelidir. Ürünü teslim aldıktan sonra, kargo tarafından, ürüne zarar verildiği iddiasıyla yapılan iade talepleri kabul edilmeyecektir.

Cayma Hakkı

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 'nin 8. Maddesine göre, müşteri, “Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren on (10) gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.” . Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, on (10) gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir.

Cayma hakkından faydalanabilmek için;

İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren on (10) günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.

İade işlemlerinin gerçekleşmesinden önce müşteri,Ürün hakkındaki şikayetini, info@gokkusagidijital.com adresine bildirmelidir.

Haktan faydalanmak için, satın alınan ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.

Müşteri, ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.

Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik yada ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda cayma hakkı kullanılamaz.

Ayıplı Malın İadesi

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 'un 4.Maddesine göre, “Tanıtım ve kullanma kılavuzunda yada reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan yada kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim yada ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir".

Ayıplı Mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için;

Ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa yada, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer.

Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır.

Müşteri, ürünü göndermeden önce, Ürünü iade etmeden önce iade talep formunu doldurarak Firmamız yetkililerine durum hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Size, Firmamız teknik departmanı tarafından gönderilecek olan iade gönderim onayını aldıktan sonra, iade talep formunu doldurarak, ürünü kargo aracılığı ile tarafımıza gönderebilirsiniz. Onay bilgisi size telefon veya mail yoluyla bildirilecektir. İade Formu'nu doldurarak başvuruda bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir.

Ayıplı Mal bildiriminde, servis istasyonları, veya ürünün ithalatçısı veya imalatçısı tarafından düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.

İade Süresi : yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı mal bildiriminin bize ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde iade edilir.

Kargo Ücreti: Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. Ayıplı Malların iadesinde ise, müşterilerimiz, ürünü, karşı ödemeli olarak gönderebilirler.

Satın aldığınız herhangi bir ürünü orijinal ambalajında herhangi bir problem yoksa,ürünün kendisinde herhangi bir çatlak-kırık-deformasyon yoksa ve ürün ile ilgili olarak tedarikçi firmanın ürünle birlikte göndermiş olduğu garanti belgesinde yazılı koşulların yerine getirilmesi durumunda sorgusuz olarak ürünün size ulaşmasını müteakip 1 hafta* içerisinde geri kabul etmektedir.Bu süre sonucunda yaptığınız başvurularınız maalesef olumsuz olarak değerlendirileceğinden siz sayın müşterilerimizin bu konudaki hassasiyetimizi anlayışla karşılamanızı diliyoruz.

Bu süreye ürünün bize ulaşma zamanı dahil değildir. İade isteminizi yaptığınız gün ile ürünü alış tarihiniz karşılaştırılacaktır. Geri gönderi kargo ücreti müşteriye aittir, herhangi bir sigortalı kargo şirketi ile gönderinizi yapabilirsiniz. Ödemeli gönderileriniz kesinlikle kabul edilmez, bu durumda ürün size geri döneceğinden 1 haftalık süre aşılır ve ürün iadeniz kabul edilmez.

Ürün iadeniz onaylandıktan sonra ürün fiyat geri ödemeniz gönderi kargo ücreti hariç olacak şekilde size iade edilir.Bu süre 1 ila 2 haftayı bulabilmektedir.

Kategorilere göre ürün iadeleri ilgili bazı önemli noktalar:

Tüm bu ve/veya farklı problemleriniz ile ilgili olarak konu başlığına ŞİKAYET yazdığınız bir e-maili info@gokkusagidijital.com (Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine atmanız yeterli). Müşteri temsilcilerimiz sorunun çözümü için sizinle en kısa zamanda kontak kuracaklardır.